Raketový zájem o solární elektrárny na střechách. Podpoříme všechny, říká zástupce státu!

Ani zdánlivě „nevyčerpatelná“ suma deseti miliard korun, která je v programu Nová zelená úsporám určená pro podporu malých fotovoltaických elektráren, nakonec nemusí stačit na proplacení všech žádostí. A stát bude nejspíš muset „dosypat“ další nemalou částku z Modernizačního fondu. Za půl roku se totiž žádosti domácností o dotace na střešní instalace vyšplhaly k 6,7 miliardám korun.
 
K tomu, aby počet žádostí o podporu fotovoltaiky z programu Nová zelená úsporám překonal celý loňský rok, stačilo pět měsíců. Zatímco loni Státní fond životního prostředí evidoval zhruba 22,3 tisíc zájemců a celkovou částku 4,5 miliardy korun, letos od ledna do května to bylo už více než 23,7 tisíc lidí a bezmála 4,7 miliard.
 
Jenže květnem to neskončilo. Za půl roku už počet žádostí překročil 34,5 tisíc, což na dotacích dělá 6,7 miliard korun. Je tedy velmi pravděpodobné, že letošních 10 miliard korun na střešní fotovoltaické elektrárny v programu Nová zelená úsporám nebude stačit. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) uvedla, že je připravená doplnit chybějící finance z Modernizačního fondu.
 
Zatím sice není jasné, kolik peněz a zda vůbec bude potřeba. Pokud by ale pokračovalo dosavadní tempo podávání žádostí, mohlo by to být okolo tří miliard korun. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se nemůže stát, aby stát některé žadatele nebyl schopen uspokojit. Podle Hubáčkové se mohou některé žádosti proplatit až v příštím roce, pokud se budou stavět až příští rok. Proplaceno je zatím bezmála 5,7 tisíc žádostí.

 
Nejúspěšnější program
 
Nebývalý zájem o dotace z programu Nová zelená úsporám na instalaci obnovitelných zdrojů a úsporných opatření souvisí s razantním zdražováním elektřiny a plynu a nejistým dodávkám energetických surovin z Putinova Ruska. „Zájem o program Nová zelená úsporám pozorujeme dlouhodobě, vlivem složité situace na trhu s energiemi i přísnějších požadavků na ekologická řešení nárůst v posledních měsících enormně zrychlil. Oproti minulým letům je nyní téměř čtyřnásobný,“ řekla v květnu ministryně Hubáčková.
 
Za celou dobu trvání programu Nová zelená úsporám, tedy od roku 2014, eviduje Státní fond životního prostředí už více než 110 tisíc žádostí o podporu energetických opatření u rodinných a bytových domů za zhruba 25 miliard korun, přičemž okolo 20 miliard už bylo schváleno nebo vyplaceno na účty žadatelů.
 
Tepelné čerpadlo vás ohřeje, i když nebude plyn. Jakou úsporu přinese vaší domácnosti?
Zajímá vás úspora energií?
Podle ředitele Státního fondu životního prostředí Petra Valdmana je Nová zelená úsporám hodnocen Evropskou komisí jako nejúspěšnější program v České republice v oblasti úspor energie, a to nejen čerpáním prostředků, ale především efektivností vynaložených nákladů na dosažené úspory v konečné spotřebě energie. Podle evidence proplacených žádostí se dotační program už podílel na úspoře 5,52 PJ a snížení emisí oxidu uhličitého o 905,3 tisíc tun ročně.
 
„Realizací všech opatření dle aktivních žádostí lze predikovat, že v rámci Nové zelené úsporám budou dosaženy úspory v konečné spotřebě energie ve výši cca 8,7 PJ a snížení emisí oxidu uhličitého o 1 428,5 tisíc tun za rok,“ dodal Valdman. Výsledky probíhajícího programu Nová zelená úsporám podle něj dokládají, že správně nastavená dotační podpora má nejen silný úsporný efekt pro domácnosti, ale podporuje také firmy, pomáhá s nárůstem pracovních míst ve stavebnictví a má významný přínos pro státní rozpočet.
 
 
Nová zelená úsporám Light
 
Vedle střešních fotovoltaik je aktuálně velký zájem také o tepelná čerpadla. Ministerstvo životního prostředí zvýšilo v programu kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti maximální příspěvek na tepelná čerpadla o 50 tisíc na 180 tisíc korun. „Chtěla bych apelovat především na nízkopříjmové občany, aby tyto dotace využili," poznamenala Hubáčková.
 
Dodala, že domácnosti mohou využít všechny dotace k snížení energetické náročnosti svých domů. Novou možností je například Nová zelená úsporám Light, která cílí na jednoduchá řešení, například pouze výměnu oken nebo zateplení střechy. Výhodou podle ministryně je, že není potřeba tolik prostředků.
 
„Program Nová zelená úsporám Light podporujeme. Dílčím opatřením, jako je například zateplení střechy, podlahy půdy nebo suterénu, lze uspořit dvacet procent energie i více. Navíc to lze provést rychle, ještě před nadcházející topnou sezónou, často i svépomocí,“ řekla v rozhovoru pro Obnovitelně.cz Marcela Kubů, výkonná ředitelka Asociace výrobců minerální izolace. Dodala, že komplexním zateplením lze uspořit až 70 procent energie, tedy nákladů na vytápění, což jsou desítky tisíc korun ročně.
31.05.2022